avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Materii prime deteriorate rezulta deseuri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Materii prime deteriorate rezulta deseuri

Buna ziua.Vin si eu cu o problema pentru a carei rezolvare as dori niste sugestii.Din cauza ninsorilor si a frigului ,acoperisul unei magazii unde erau depozitate materii prime s-a deteriorat si implicit si acele materii prime(placi de pal).Stocul de materii prime nu a fost asigurat asa ca acesta pierdere este suportata de firma ca o cheltuiala nedeductibila.Valoarea materiilor prime deteriorate este de 10000 lei ,din care s-au o parte sa zicem 5000 lei au fost transformati in marfa ,ca lemn de foc care se vinde catre populatie si o parte in valoare de 2000 lei se foloseste de catre firma pentru foc.
Stiu ca la valoarea materiilor prime deteriorate trebuie sa colectez TVA, dar care ar fi inregistrarile contabile corecte?
658 % 2.380
301 2.000
4427 380
371 % 6.000
301 5.000
378 42.02
4428 957.08
3028 = 301 2.000:sorry:
Ultima modificare: Vineri, 12 Martie 2010
vlad.aurelia, utilizator
Cel mai recent răspuns: vlad.aurelia , utilizator 08:41, 15 Martie 2010
Multumesc foarte mult=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie contabila lavih lavih va rog frumos,ma puteti ajuta cu inregistrarea in contabilitate prin formule contabile a urmatoarelor operatii: 1.Se dau in consum materii prime in valoare de ... (vezi toată discuția)
Cum inregistrez? kamy_nora kamy_nora Buna ziua, O firma de distributie comercializeaza carbuni de gratar, la saci de 3 kg, pe care ii ia de la o firma din Prahova. Firma de distributie cumpara ... (vezi toată discuția)
Lucrari de amenajare a unei cladiri ContSters137674 ContSters137674 Buna seara! Am si eu o nelamurire privind inregistrarea in contabilitate a urmatoarei situatii: Societatea are magazin de materiale pentru constructii. A ... (vezi toată discuția)