Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Materii prime deteriorate rezulta deseuri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Materii prime deteriorate rezulta deseuri

Buna ziua.Vin si eu cu o problema pentru a carei rezolvare as dori niste sugestii.Din cauza ninsorilor si a frigului ,acoperisul unei magazii unde erau depozitate materii prime s-a deteriorat si implicit si acele materii prime(placi de pal).Stocul de materii prime nu a fost asigurat asa ca acesta pierdere este suportata de firma ca o cheltuiala nedeductibila.Valoarea materiilor prime deteriorate este de 10000 lei ,din care s-au o parte sa zicem 5000 lei au fost transformati in marfa ,ca lemn de foc care se vinde catre populatie si o parte in valoare de 2000 lei se foloseste de catre firma pentru foc.
Stiu ca la valoarea materiilor prime deteriorate trebuie sa colectez TVA, dar care ar fi inregistrarile contabile corecte?
658 % 2.380
371 % 6.000
3028 = 301 2.000:sorry:
vlad.aurelia, utilizator
Multumesc foarte mult=D>