Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat si concediat dupa 3 zile cu art.65 alin.1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat si concediat dupa 3 zile cu art.65 alin.1

Buna ziua,

Doresc sa stiu daca am vreun temei legal sa contest aceasta concediere.
D.p.d.v moral, etc

Multumesc.
Angajatorul nu trebuie sa dovedeasca nimic in perioada de proba, de acea nu cred ca veti avea sanse de reusita daca mergeti chiar in instanta.
Dar suntei liber a o face.
Condiţiile impuse de art. 65 din Codul muncii sunt desfiinţarea locului de muncă şi existenţa unei cauze efective, reale şi serioase.
In instanta dvs trebuie sa demonstrati contrariu , si anume ca, concedierea nu are la baza o cauza efectiva, reala si serioasa.