avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... greseli de calcul?sau lege aplicata tarziu?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

greseli de calcul?sau lege aplicata tarziu?

in 24.03.2009 mi s-a stabilit o pensie de invaliditate gr.2 de 445 lei, am primit lunar 468 lei la revizuirea din 28.09.2009 mi s-a acordat gr.3 urmand sa primesc in continuare 468 lei,astazi 12.03.2010 am primit o decizie prin care ma instiinteaza ca drepturile stabilite incepand cu 01.10.2009 sunt de 430 lei.Debitul urmand sa fie recuperat in continuare.ESTE CORECT?ce prevede art.187(4)din LG19/2000?
Trebuie sa intrebati, in scris, care sunt motivele care au dus la creerea debitului. Art. 187, alin. (4) din Legea nr. 19/2000 prevede ca sumele incasate necuvenit se recupereaza de la beneficiari. Trebuie neaparat sa aflati ce anume a fost gresit la calculul pensiei dvs.

Art. 187 - Legea nr. 19/2000
(4) Sumele plătite necuvenit prin intermediul caselor teritoriale de pensii se recuperează de la beneficiari în baza deciziei casei respective, care constituie titlu executoriu.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
cineva a gresit?de obicei cine greseste plateste.Vina mea este ca m-am imbolnavit si deja m-am axat pe un buget stabilit prin lege,lege pe care desi nu o cunosc,concret este faptul ca am negru pe alb stampilat si semnat de casa de pensii.CINE E DE VINA?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Debit rezultat in urma recalcularii pensiei Elidor Elidor Tatal meu in varsta de 86,5 ani , veteran de razboi , foarte bolnav, fara capacitate locomotorie, a primit de la Casa pensiilor Sect.2 o noua decizie cum ca in ... (vezi toată discuția)
Decizie de debit - calcul gresit pensie grecu doina grecu doina In anul 2003, m-am pensionat cu grad de handicap II. In acest an am indeplinit varsta standard de pensionare si am cerut recalcularea pensiei la limita de ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas Deliasv23 Deliasv23 Buna ziua, in temeiul art.89,187 din Legea nr 19/2000 mi s-a stabilit un debit destul de mare deoarece am incasat pensia de urmas desi eram incadrata in campul ... (vezi toată discuția)