Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul

daca sint angajat de 4 ore cite zile de concediu odighna am drept?
Doriti concediu dupa 4 ore? Sau nu am inteles eu bine?
beneficiati de concediu de odihna atatea zile cate sunt prevazute in contractul individual de munca . aveti si dvs un exemplar, va rog sa-l cititi .
"Durata concediului anual de odihna pentru salariatii cu contract individual de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat", se arata in articolul 140 din Codul Muncii.
ibilyaandorko a scris:

daca sint angajat de 4 ore cite zile de concediu odighna am drept?

Aveti dreptul la un CO cu o durata de minim 21 de zile lucratoare pe an.