Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna seara!
Rog daca ma puteti ajuta cu urmatoarea problema: parintii au divortat in urma cu mai multi ani avand in proprietate o casa . Dupa partaj mama a beneficiat de o suma de bani iar tatal a ramas in casa, el recasatorindu-se ulterior (neavand copii impreuna). In timpul acestei casatorii a vandut casa cumparand un apartament impreuna cu sotia sa.
Intrebarea este daca noi cei doi copii ai lui avem dreptul la mostenire in urma decesului sau.? Si daca da, in ce procent?
Sotia supravietuitoare mosteneste o cota de 1/4 din averea succesorala a sotului decedat.
Daca apartamentul sotilor este achizitionat in timpul casatoriei, unul din soti decedeaza, averea succesorala a sotului decedat va fi doar de jumatate (prezumata de lege) din imobil, cota ce va fi supusa partajului succesoral: 1/4 sotia supravietuitoare si 3/4 descendentii. Astfel, sotia supravietuitoare va avea cota sa de 1/2 din imobil ca urmare a partajului bunului comun la care se va adauga 1/4 din 1/2, adica 1/8 din imobil ca urmare a mostenirii averii succesorale a defunctului in aceasta calitate. ;)