Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... functionarul public poate detine un srl
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

functionarul public poate detine un srl

Sunt functionar public, inpector principal 1 cu atributii de contabil si as dori sa va intreb daca, dupa modificarea statutului funtionarului public pot detine un srl, ca asociat unic sau administrator?
Va multumesc.
ca asociat da.. dar sa fiti administrator nu
Legea s-a modificat in sensul ca, functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului.
Poate avea un SRL dar nu ca urmare a modificarii Legii nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, ci ca urmare a modificarii art. 94 si art. 96 din Legea nr. 161/2003.