Forum Discuţii juridice Executare silită recuperare abuziva?
Discuție deschisă în Executare silită

recuperare abuziva?

Buna seara. Sunt utilizatorul unei masini luate in leasing de la Porche Leasing. Datorita unor rate restante, acestia au reziliat unilateral contractul si au trimis un agent al unei firme de recuperare care mi-a luat masina doar pe baza unui proces verbal de predare-primire. Astazi am aflat ca, conform unei legi din aprilie 2009, nu au voie sa ridice masina fara un ordin judecatoresc, Imi puteti spune daca asta este valabil si in cazul meu? Si agentul firmei de recuperare nu trebuia sa aiba o imputernicire de la firma de leasing si in acelasi timp un act care sa ateste rezilierea contractului?
Nu...doar daca erati chemata in Instanta pentru recuperarea ratei...