Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... leasing auto
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

leasing auto

Buna ziua, cine ma poate ajuta cu o informatie si anume .
Am un leasing pt un cap tractor.Nu am platit vreo 3 rate din cauza ca nu mai este de munca.Nu vor sa-mi reesaloneze ratele .Contractul l-au reziliat .Acum vor masina.
Daca le dau masina mai platesc restantele cu care figurez la ei?multumesc
Si in ce conditii trebuie sa le predau masina?adica sa ii las sa mi-o ia ei prin recuperatori sau trabuie sa fiu de fata si sa semnez vreun proces verbal?
Va recomand sa predati bunul finantat pe baza de proces verbal de predare primire si cu respectarea tuturor clauzelor din contract (evident daca acestea exista si creeaza obligatii pentru parti atunci cand intervine rezilierea unilaterala a contractului)
Dvs aveti de achitat ratele de leasing pana in momentul predarii bunului finantat plus eventualele penalitati.
Nu puteti fi obligata sa platiti anumite sume dupa ce opereaza rezilierea unilaterala.
Exista o practica ce s-a dovedit a fi abuziva prin care societatile de leasing, dupa ce recupereaza bunul solicita si plata ratelor pana la sfarsitul contractului.