Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

sunt divortata de 2 ani si am doi copii minori de 8,respectiv 14 ani.S-a stabilit pensia alimentara,ideea e ca in 2 ani eu am primit-o doar de trei ori.Rugamintea mea este sa-mi spuneti daca se poate,pe cale legala,sa primesc pensia alimentara pe toata perioada in care nu i-am primit.C e asr trebui sau ce pot face pentru aceasta?
Cu multumiri,Carmen B.
Puteti formula plangere penala pentru infractiunea de abandon de familie
O plangere penala impotriva fostului sot pentru savarsirea infractiunii de abandon de familie conform art.305 C.Pen.
.Plangerea privind abandonul de familie poate fi depusa la Parchet. La plangere ar trebui atasata o copie de pe hotararea judecatoreasca prin care a fostul sot a fost obligat sa plateasca pensie alimentara.