Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplatat pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplatat pensiei alimentare

fostul sot este stabilit in spania,nu a platit pensia alimentara de foarte mult timp,cum se poate ajunge la o rezolvare in situatia data,deoarece autoritatile nu ma ajuta cu nimic
Ati facut si plangere penala impotriva fostului sot pentru savarsirea infractiunii de abandon de familie (art.305 C.pen.)?
am facut toate formele legale,la politia orasului unde locuiesc ,ei trimitand dosarul la parchet unde au primit raspunsul ca nu se poate face nimic,adica romania si spania nu au nimic in comun cu astfel de probleme
domiciliul din Spania al sotului il cunoasteti? daca aveti hotarare judecatoreasca definitiva prin care dansul e obligat la plata pensiei de intretinere puteti sa ii faceti plangere penala pentru nerespectarea hotararilor judecatoresti.
cunosc doar orasul in care este stabilit,am facut si plangere pentru neplata,dar cei de la parchet continua sa imi spuna ca nu tine de ei rezolvarea acestui caz