Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie,grad III
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie,grad III

Buna,mama mea are 51 de ani ,si este pensionata pe caz de boala.A fost incadrata la categoria "invaliditate,V23" avand stagiu complet de cotizare de 30 ani.A lucrat in grupa 2 de munca 20 ani si 10 luni.Doresc sa stiu cand se poate pensiona de drept?Si ce trebuie sa faca pt asta?Multumesc anticipat
Potrivit actualei legislatii, mama dvs. poate beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand va implini 55 de ani si 6 luni.
Dupa cum stiti, de la anul va intra in vigoare un alt act normativ in domeniul pensiilor, care prevede o crestere a varstelor standard de pensionare ale femeilor. Reveniti in vara, dupa publicarea acestuia in Monitorul Oficial.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea