Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident auto
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident auto

O zi buna tuturor !

Sa va povestesc problema mea; in luna iunie 2006 am facut un accident, neacordand prioritate la cedeaza trecerea. Sangele a venit 1/mie .

In masina cu care am intrat in coliziune se aflau 2 perosane, care nu au suferit nici un fel de vatamare. Conducatorul auto respectiv nu consumase bauturi alcoolice. Acesta a luat 10 mil lei vechi de la asigurarea mea, si inca 6 milioane de la mine, declaranduse multumit (bani cu care a si reparat masina).

Dupa vreo 6 zile de la accident am ajuns la procuratura, unde in baza rezultatelor de la sange, s-a hotarat trimiterea mea in judecata.

Ieri, am primit in final citatia pt judecata.

Intrebarile mele sunt :

- considerand ca nu am antecedente penale, care este pedeapsa care o pot lua ? (maxima, minima)
- poate sa mai imi faca vreo surpriza celalalt conducator auto avand in vedere ca am rezolvat problema masinii dansului si nu a avut niciun fel de ingrijire medicala ?
- cand mai pot sustine un examen pt obtzinerea permisului auto ?
- ce este 'reabilitarea' ?
- acest tip de proces dureaza mai mult de o infatzishare ?

Multumesc foarte mult, anticipat.

Alex

O zi buna tuturor !

Sa va povestesc problema mea; in luna iunie 2006 am facut un accident, neacordand prioritate la cedeaza trecerea. Sangele a venit 1/mie .

In masina cu care am intrat in coliziune se aflau 2 perosane, care nu au suferit nici un fel de vatamare. Conducatorul auto respectiv nu consumase bauturi alcoolice. Acesta a luat 10 mil lei vechi de la asigurarea mea, si inca 6 milioane de la mine, declaranduse multumit (bani cu care a si reparat masina).

Dupa vreo 6 zile de la accident am ajuns la procuratura, unde in baza rezultatelor de la sange, s-a hotarat trimiterea mea in judecata.

Ieri, am primit in final citatia pt judecata.

Intrebarile mele sunt :

- considerand ca nu am antecedente penale, care este pedeapsa care o pot lua ? (maxima, minima)
- poate sa mai imi faca vreo surpriza celalalt conducator auto avand in vedere ca am rezolvat problema masinii dansului si nu a avut niciun fel de ingrijire medicala ?
- cand mai pot sustine un examen pt obtzinerea permisului auto ?
- ce este 'reabilitarea' ?
- acest tip de proces dureaza mai mult de o infatzishare ?

Multumesc foarte mult, anticipat.

Alex

1. intre 6 luni si 1 an si 6 luni cu suspendare.
2. depinde de cat e de destept
3. cred ca la 1 an dupa ramanerea definitiva a pedepsei
4. pe intelesul tuturor ar fi stergerea condamnarii din cazier
5. de obicei da
peste 0,8 pedeapsa e de 1-5 ani, cel care a fost impicat in accident s-a constituit parte civilă? o mai poate face si in fata instantei....., dar nefiind victime eu zic ca nu se va constitui, permisul este anulat? daca da trebuie sa astepti sentinta si apoi sa vezi cat timp trece pana la sustinerea unui nou ex, reabilitarea are ca efect incetarea interdictiilor din condamnare si duce la cazier curat, in functie de pedeapsa primita sunt perioade diferite de reabilitare, cat tine un proces? in nici un caz nu se va termina la prima infatisare......;)
Desi este cam mare concentratia de alcool puteti obtine si suspendarea, cum a spus colegul meu, daca nu aveti antecedente penale.
In cazul in care celalalt sofer se constituie parte civila, sa aduceti la dosar dovezile ca ati platit cei 6 mil.
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr.195 din 12 decembrie 2002 privind circulaţia pe drumurile publice:

Art. 79. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge ori o concentraţie ce depăşeşte 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat sau care se află sub influenţa unor substanţe ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani.
In cazul se retin circumstante atenuante instanta poate cobora si sub minim.