Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cita padure pot sa tai ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cita padure pot sa tai ?

Bine v-am gasit.
Un batrinel de 80 de ani a primit ,prin Legea 1/2000 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole si celor forestiere,un titlu de proprietate pentru un teren mic,de 3o de ari(0.3 ha)de padure,si-a platiti pina acum toate impozitele aferente,dar nu a taiat nimic din padure pina acum.El se intreaba :
-in ce conditii poate sa-si taie din padure ?
-citi metri cubi are dreptul sa taie intr-un an la aceasta"suprafata"?
-daca vrea sa vinda terenul (padurea),ce acte trebuie sa faca ?
-daca el moare si copiii lui nu mai platesc impozitele,ce se intimpla cu terenul ?
Va multumim pentru raspuns.
Daca vrea sa taie trebuie sa faca anumite demersuri pe la Ocolul silvic din zona respectiva si trebuie sa marcheze cantitatea de lemn care o poate taia.
In cazul , in care doriti sa vindeti , va trebuie actul de proprietate al padurii.
In cazul in care mostenitorii nu doresc sa achite impozitele aferente , se vor inregistra cu datorii si nu vor putea vinde panma nu se platesc.