Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... carte funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

carte funciara

buna seara
am si eu o problema si doresc daca se poate un raspuns
am cumparat o locuinta cu ipoteca.nu am mai reusit din cauza unor probleme financiare sa mai achit ratele la zi.se va scoate locuinta la vinzare-banca-.intrebarea este;terenul si locuinta este de o suprafata de 2300,iar in acte este trecuta ,chiar si in cartea funciara,o suprf. de 1900.vreau sa pastrez diferenta aceea de teren deoarece pe ea am construit o mica cladire unde locuiesc momentan.este posibil.
va multumesc
da.. dar mai bine individualizati prin gard diferenta de teren
Inteleg ca diferenta de 400mp teren nu sunt intabulati.Atunci ar fi mai bine sa intabulati si suprafata aceea de teren ca sa nu ramaneti fara ea.Banca nu are cum sa vanda mai mult decat are inscris in C.F.Dar ar fi mai bine sa cititi contractul de ipoteca.
in contractul de ipoteca este trecuta suprafata de 1900.nu este trecuta nici cladirea respectiva.dar eu nu ramin fara nici un act pe acea suprafata.
va multumesc
Cautati un expert topograf care sa va ajute sa intabulati si acea suprafata, asta cat mai repede .Asa cum va mai sugerat cineva imprejmuiti acea siprafata separat.
ca sa va peti intabula aceea suprafata de 400 mp va trebuie si un titlu, titlu pe care dvs nu il aveti.
cum veti spune ca ati dobandit acesti 400mp?!