Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... notificare de cesiune
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

notificare de cesiune

Buna! Am primit o notificare de cesiune de la o firma care a preluat creantele unei firme de telefonie mobila. Ideea e ca am avut o factura in valoare de vreo 1600 lei, iar acum, adaugandu se penalizarile, a ajuns undeva la 5700 lei. In notificare mi se punea in vedere sa platesc pana pe 1 martie, desi eu am primit acest act pe 10 martie. Intrebarea e: pot face ceva sa nu mai platesc penalizarile, sau sa platesc intreaga factura esalonat? Pecizez ca n am acceptat in nici un fel notificarea.Multumesc!
verificati daca suma reprezentind debit nu este prescrisa.
Nu e prescrisa suma.In 2011 se prescrie.:( Ma gandeam ca neaccepand cesiunea de creanta, creditor ramane firma de telefonie, prin urmare as ma putea amana executarea, dar nu atat de mult incat sa se implineaca termenul de prescriptie.De aceea incerc sa gasesc o alta solutie, daca mai exista...
in cazul dv. exista o singura solutie... plata. incercati sa luati legatura cu firma care a preluat debitul si sa obtineti o esalonare a platii. altfel, in calitatea lor de titulari ai dreptului de creanta vor face orice este legal pentru a-si recupera banii.
multumesc frumos pentru raspunsuri!
Mai am o intrebare: daca aceasta creanta ar fi a unei societati comerciale ar putea fi considerata ca stinsa daca acea societate si-ar inceta activitatea fara a o achita?