avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1323 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proces pentru retinere permis - pot amana termenul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proces pentru retinere permis - pot amana termenul pentru a doua oara?

as vrea sa stiu daca mai pot face o amanare a procesului dupa ce la primul termen am invocat lipsa apararii?daca nu cum anume as putea sa ma apar singur?Va multumesc.
hehehehe...pai si detalii nu ne dai?motive de amanare sunt multe, iar apararea se face in functie de obiectul dedus judecatii, de probe....nu ne putem pronunta pana nu stim despre ce exact este vorba, cum v-ati formulat plangerea si ce acte exista la dosar...strict dpdv al amanarii, incercati printr-o cerere pe motiv de spitalizare...desi daca la primul term ati cerut pt lipsa de aparare (de fapt, pt angajare aparator), s-ar putea sa nu mai fie aprobata....ar fi bine sa aveti deja aparator si acesta sa depuna cerere de amanare pt studiere dosar...sau daca s-a depus intampinare si nu v-a fost inca, comunicata, atunci se va amana in vederea studierii intampinarii....etc
revin pt. completari.mi-a fost retinut permisul pt alcool (0.20g/l).am contestat pv iar la primul termen am depus o cerere pentru angajare aparator.al doilea termen este maine iar eu nu am inca bani pt avocat,de aceea as dori cumva sa obtin inca un termen de amanare pt a face rost de bani.As vrea sa stiu pe ce anume mi-as putea baza pledoaria pt a obtine inca o amanare.Este prima oara cand intru intr-o sala de judecata si de aceea vreau sa fiu reprezentat de cineva calificat, dar deh, banii...Va multumesc din suflet si promit ca revin maine cu detalii dupa ce ies din sala.
Am uitat ceva.Ce inseamna intampinare? Merci inca o data.
Fata de cererea de chemare in judecata,formulata de reclamant,paratul poate lua diverse atitudini
Fara a epuiza intreaga gama a comportamentului sau juridic,paratul poate fi total pasiv si sa nu raspunda in nici un fel actiunii reclamantului,.lasand ca judecata sa-si urmeze cursul,poate sa se prezinte la judecata si sa recunoasca ca intemeiate pretentiile reclamntului;ori poate sa se prezinte intr-o faza inaintata a judecatii si sa se margineasca a discuta doar probele propuse de reclamant ,fara ale mia putea combate cu alte probe,sau si aceasta comportare este obisnuita ,paratul poate sa se prezinte la prima zi de infatisare si sa-si faca apararea in mod verbal,ipoteza preavazuta de art 118 Cod procedura civila
Pentru manifestarea acestei pozitii active ,de aparare si combaterea celor sustinute de reclamant in cererea sa de chemerea in judecata,legea prescrie o anumita forma,materializata in actul procesual numit intampinare
Potrivit art 115 Cod procedura civila,intampinarea trebuie sa cuprinda
a)exceptiile de procedura pe care paratul le ridica fata de cererea reclamantului
b)raspunsul la toate capetele de fapt si de drept ale cererii
c)dovezile cu care se apara paratul impotriva fiecarui capat de cerere
d)semnatura
concret pe ce anume mi-as putea baza apararea?As putea spre exemplu sa intaresc cele afirmate in scris in plangerea initiala sau ce?Nu stiu...am si emotii.Oricum va multumesc din suflet pt. toate cuvintele de pana acum.Promit ca revin cu detalii.

Alte discuții în legătură

Procedura judecarii in recurs - depunere intampinare, propunere probe lonita lonita Buna ziua. Sunt intr-un proces pentru stabilire program vizitare minor, urmeaza sa se judece recursul, primul termen este in iunie. Am depus ... (vezi toată discuția)
Probe propuse in lipsa uneia dintre parti lolo0112 lolo0112 in cazul in care am depus o cerere de amanare pentru a mi se comunica inscrisurile de la dosar(la al doilea termen si a doua amanare, prima amanare fiind ... (vezi toată discuția)
Propunerea ºi administrarea de probe nikos_35 nikos_35 Intr-o cauza civila (sistare program vizitare minor), paratul cere amanare in repetate randuri... pt angajare avocat(justificat), studiere dosar si mai nou pt ... (vezi toată discuția)