avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca - durata determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca - durata determinata

Sunt angajata cu contract pe perioada determinata din data de 1 01 2009. pana la 1 01 2010.mi se poate desface contractul de munca,daca nu mai are nevoie de mine ,sau poate sa ma dea in somaj.Va multumesc.astept raspuns
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 17:53, 14 Martie 2010
1. CIM pe perioada determinata inceteaza la data expirarii sale (01.01.2010).
2. Daca angajatorul are nevoie de dvs. poate prelungi (numai cu acordul dvs.) CIM sau il poate transforma in CIM pe perioada nedeterminata.
3. La incetarea unui CIM pe perioada determinata se poate beneficia de indemnizatie de somaj daca aveti 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni.
4. Dar, 01.01.2010 a trecut de mult (!?).
Ultima modificare: Duminică, 14 Martie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Dl. Valeriu are dreptate. la data de 01.01.2010 contractul putea fi prelungit cu acordul ambelor parti sau se incheia automat! Nefiind prelungit este clar ca s-a incheiat!B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim perioada determinata Mimi 2017 Mimi 2017 O persoana a fost angajata cu cim perioada determinata pana la revenirea in activitate a unei alte persoane aflate in cic, angajata la randul ei cu cim ... (vezi toată discuția)
Incetare de drept a cim pe perioada determinata dumi32 dumi32 Am urmatoarea speta: - un angajat la o institutie contractuala care apartine de primarie, a ocupat un post vacant prin concurs pe perioada determinata de 6 ... (vezi toată discuția)
Prelungire cim determinat dinamo2010 dinamo2010 daca am fost angajat in 2012 cu contract pe perioada determinata de 1 an si in 2013 s a mai prelungit cu 1 an si acum s-a mai prelungit pe 1 an. fiind deja al ... (vezi toată discuția)