Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca - durata determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca - durata determinata

Sunt angajata cu contract pe perioada determinata din data de 1 01 2009. pana la 1 01 2010.mi se poate desface contractul de munca,daca nu mai are nevoie de mine ,sau poate sa ma dea in somaj.Va multumesc.astept raspuns
1. CIM pe perioada determinata inceteaza la data expirarii sale (01.01.2010).
2. Daca angajatorul are nevoie de dvs. poate prelungi (numai cu acordul dvs.) CIM sau il poate transforma in CIM pe perioada nedeterminata.
3. La incetarea unui CIM pe perioada determinata se poate beneficia de indemnizatie de somaj daca aveti 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni.
4. Dar, 01.01.2010 a trecut de mult (!?).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Dl. Valeriu are dreptate. la data de 01.01.2010 contractul putea fi prelungit cu acordul ambelor parti sau se incheia automat! Nefiind prelungit este clar ca s-a incheiat!B-)