Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... transferul dreptului de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

transferul dreptului de proprietate

Buna seara!Am si eu o intrebare,poate cineva ma ajuta;Daca se incheie un contract de V-C pt. un imobil la notar,se poate face transferul dreptului de proprietate pt. acel imobil doar in momentul cind se plateste a doua rata si ultima?(se da jumatate din bani la incheierea contractului si cealalta jumatate dupa 4 luni)Sau cum trebuie procedat sa fie corect pt. ambele parti?Va multumesc.
Dl. Gabescu aveti dreptate!dar in acest caz(daca nu se plateste ultima rata)pina la data X ,va fi nevoie de un proces?sau se poate anula de facto contractul de V-C tot de catre notar?
daca se insereaza un pact comisoriu de grad IV, instanta doar constata rezolutiunea contractului.