Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Care sunt cei mai buni avocati CEDO?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Care sunt cei mai buni avocati CEDO?

Hei!

Incerc sa gasesc raspunsul la 2 intrebari. Sper sa ma ajutati voi:

1. Care sunt cei mai buni avocati din RO care se ocupa de CEDO?

2. Ce Societati de avocatura din Bucuresti au printre domeniile de activitate reprezentarea in fata CEDO?

Mersi anticipat! Intre atata dreptul afacerilor, nu greu mai gasesti info despre alte domenii de practica. :)

unul de renume ar fi diplomatul jurist Bogdan Aurescu...:thumbup:
Subscriu la ce a spus dnl. avocat eu.ro.lex, Bogdan Aurescu fiind avocatul Romaniei care a avut castig in fata Curtii Internationale de Justitie in cauza impotriva Ucrainiei avand ca obiect Insula Serpilor.
Eu cred ca cel mai tare avocat pentru CEDO este cel care nu ajunge la CEDO cu propriile sale cauze.
De ce?
Pentru ca inseamna ca daca reuseste sa lamaureasca instanta romana la CEDO nu ar avea nicio problema.

Intre CEDO si Curtea Internationala de Justitie exista diferente majore.
Jurisprudenta CEDO este total diferita de jurisprudenta pronuntata de Curtea Internationala de Justitie.Ca sa fiu mai explicit chiar nu are treaba una cu alta.
Competentele sunt total diferite.

Ceea ce ar vrea userul il costa mai mult decat ceea ce isi poate permite sa plateasca.
In general, redactarea unei plangeri catre CEDO costa destul de mult deoarece se pierde mult timp cu redactarea, mai ales atunci cand partea reclamanta a avut avocat slab platit care nu a invocat nimic concludent in procedura interna, in fata propriilor instante nationale.

avocat Claudiu Lascoschi
Nu este chiar asa. Actiunile la CEDO sunt simple dupa ce te obisnuiesti cu stilul.
A lua unui client mai mult de 1000-2000 lei (in cazuri foarte-foarte complexe sa zicem 1000 Euro) doar pentru cererea la CEDO e exagerat.
Daca se pune problema de a merge in fata CEDO e altceva (dar de obicei nu e cazul, procedura fiind eminamente scrisa)

[editat de admin]
Alin Popescu, administrator
Depinde de proces.In materie de proprietate Romania pierde in mod continuu.Se poate invoca jurisprudenta CEDO...ceea ce nu e complicat...

Insa exista plangeri care necesita o abordare inteligenta si o complexitate jurisprudentiala asamblata cu migala.
Eu nu as spune ca este exagerata suma, ci doar ca omul nu va plati o suma pe care o considera exagerata.
Se pot pierde 60 de ore la redactarea unei plangeri CEDO...in anumite situatii.
Mie imi pare mai greu de facut daca nu ai jurisprudenta...anterioara.Adica trebuie sa imbini ceva in asa fel incat sa semene cu ceva ce nu este.
Ca sa nu o lungesc, in materie de proprietate sunt destui avocati care se pot descurca suficient de bine la o redactare.

avocat Claudiu Lascoschi