avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Care sunt cei mai buni avocati CEDO?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Care sunt cei mai buni avocati CEDO?

Hei!

Incerc sa gasesc raspunsul la 2 intrebari. Sper sa ma ajutati voi:

1. Care sunt cei mai buni avocati din RO care se ocupa de CEDO?

2. Ce Societati de avocatura din Bucuresti au printre domeniile de activitate reprezentarea in fata CEDO?

Mersi anticipat! Intre atata dreptul afacerilor, nu greu mai gasesti info despre alte domenii de practica. :)

corect ce spune colegul claudiu l.
bogdan aurescu este un profesionist desavarsit. el, insa, se ocupa de alte chestii decat redactarea de plangeri catre CEDO, in numele justitiabililor :)
legat de redactare, la fel: o plangere pe dreptul de proprietate, e relativ usor de facut.
dar daca "intri" pe alte domenii ... hmmm, e greu de tot, credeti-ma!
Cu toate ca in prezent nu este avocat, cred ca unul dintre cei mai buni avocati pentru CEDO (la terminarea mandatului) este domnul prof.univ.dr. Corneliu Barsan (actualmente judecator la CEDO).
Cu siguranta ca domnul Barsan ar avea toate sansele sa fie foarte solicitat insa onorariul va fi substantial.Si nu cred ca se va ocupa personal ci doar va indru ma colaboratorii.
Are marele avantaj ca va cunoaste jurisprudenta CEDO.

avocat Claudiu Lascoschi
Eu raman la parerea mea.Trebuie ca avocatul sa castige in tara.
Insa daca se ajunge la CEDO, cu siguranta ca domnul Barsan cand va redeveni avocat va avea un mare avantaj...jurisprudenta CEDO...
Doar ca nu cred ca dumnealui va redacta plangeri personal.Colaboratorii sai.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedo luiza2008 luiza2008 Buna ziua, Este posibil ca un stat sa castige o cauza la CEDO? Si daca da,Romania a castigat vreun proces??? Multumesc! (vezi toată discuția)
Termen de depunere plangere la cedo darisdinu darisdinu buna ziua! .Am fost condamnat definitiv pe ne drept la 3 ani inchisoare de o instanta din ialomita, slobozia pentru un furt care nu lam facut eu ,pur si simplu ... (vezi toată discuția)
Cum se obtine documentatia necesara unei plangeri la cedo ? ninelus ninelus As dori sa stiu de unde se obtin informatii si de unde se obtin eventuale formulare necesare depunerii unei plangeri la CEDO ( doar in Bucuresti ) (vezi toată discuția)