Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj tehnic - plata indemnizatie salariala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj tehnic - plata indemnizatie salariala

Buna ziua! As dori sa ma lamuriti in urmatorul caz: firma la care lucrez a dat decizie de intrare in somaj tehnic in data de 15.02.2010 pentru o perioada de 90 de zile calendaristice dar nu mai tarziu de data de 31.12.2010. Problema este urmatoarea: in luna februarie 2010 mi s-a modificat salariul brut (de baza) in sensul micsorarii cu 20% fata de luna ianuarie 2010. Decizia de modificare a salariului apare in cartea de munca cu data de 01.02.2010. Mi se mentine functia, atributiile si locul de munca pe acelasi post. Care dintre cele 2 salarii de baza (brut) se iau in considerare la cei 75% din salariul de baza la plata in somaj tehnic? In decizia data de firma la art.4 scrie urmatorul lucru : art.4 Ca urmare a suspendarii CIM i se acorda salariatului o indemnizatie de 75% din salariul de baza avut in luna anterioara suspendarii. Cand am primit salariul pe luna februarie ei au calculat la salariul de baza modificat in luna februarie. Este corect si legal acest lucru? Exista undeva in legea somajului tehnic pe 2010 o stipulare clara si concisa asupra acestui fapt? Va multumesc si astept lamuririle dumneavoastra si comentariile avizate. Pentru alte intrebari si lamuriri va stau la dispozitie. Multumesc
In art. 1 (1) din OUG 4/2010 se prevede ca "salariatii ale caror contracte sunt suspendate beneficiaza de o indemnizatie de minim 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat"

Deci, cei 75% se vor calcula la salariul brut pe care il aveti la momentul intrarii in somaj tehnic.
Sa inteleg atunci ca cei 75% se calculeaza din salariul brut de pe luna februarie, cel micsorat? Dar atunci de ce au trecut ei pe decizia de intrare in somaj tehnic la art.4: Ca urmare a suspendarii CIM i se acorda salariatului o indemnizatie de 75% din salariul de baza avut in luna anterioara suspendarii? Are vre-o baza legala acest articol 4?
Conform prevederilor legale acest procent nu poate fi mai mic de 75%din salar de baza.

OUG 4/2010-salariaţii ale căror contracte sunt astfel suspendate şi care beneficiază de indemnizaţia de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003.

CM-Art. 53. - (1) Pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului salariaţii beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.