avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... În baza art. 71 al. 5 C.p. dispune si suspendarea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

În baza art. 71 al. 5 C.p. dispune si suspendarea conditionata a executarii pedepselor accesorii aplicate inculpatului

condamna pe inculpatul p.m la:
-2 ani închisoare pentru infractiunea de ucidere din culpa prev. si ped. de art.178 alin.1 si 2 C.p.
- Priveaza pe inculpat de exercitiul drepturilor prev. de art.64 lit.a Teza II, lit. b C.p. în conditiile art.71 C.p.


În baza art. 71 al. 5 C.p. dispune si suspendarea conditionata a executarii pedepselor accesorii aplicate inculpatului

Buna ziua , spuneti-mi va rog ce inseamna ultima parte , cea cu pedepsele accesorii.

va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters47264 , utilizator 04:10, 16 Martie 2010
~ Conținut șters la cerere ~
pop.marius a scris:

condamna pe inculpatul p.m la:
-2 ani închisoare pentru infractiunea de ucidere din culpa prev. si ped. de art.178 alin.1 si 2 C.p.
- Priveaza pe inculpat de exercitiul drepturilor prev. de art.64 lit.a Teza II, lit. b C.p. în conditiile art.71 C.p.




În baza art. 71 al. 5 C.p. dispune si suspendarea conditionata a executarii pedepselor accesorii aplicate inculpatului

Buna ziua , spuneti-mi va rog ce inseamna ultima parte , cea cu pedepsele accesorii.

va multumesc


Cred ca pedeapsa trebuia aplicata cu respectarea prevederilor art.81 lit.a si al.5 c.pen(in ultima situatie fiind vorba despre suspendarea pedepselor accesorii)
cred ca nu ati vazut bine continutul sentintei deoarece eu nu gasesc art 71 alin 5
Ultima modificare: Luni, 15 Martie 2010
doberv, utilizator
Cred ca este vorba despre art . 71 indice 5 Cod penal si nu de vreun aliniat 5 fiindca nu exista, intr-adevar.
Ultima modificare: Marți, 16 Martie 2010
ContSters47264, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand as putea sa dau din nou de permis in urma urmatoarei sentinte? ContSters281628 ContSters281628 , la pedeapsa de 2 ani închisoare pentru comiterea infracţiunii de ucidere din culpă. În baza art.71 alin.1 şi 2 C.pen., aplică inculpatului M.S. ... (vezi toată discuția)
Reabilitare- suspendarea conditionata a executarii pedepsei- termen/conditii ady_deva ady_deva C-am asa suna sentinta pe care am primit-o !!!! -6 luni închisoare pentru infracţiunea de furt calificat prev. şi ped. de art. 208 alin. 1, 209 alin. 1 ... (vezi toată discuția)
Interpretare dispozitiv sentinta ady_deva ady_deva Condamnă pe inculpatul la: -6 luni închisoare ......., cu aplic. art.320/1 C.p.p. şi cu aplic. art.74,76 lit.d C.p.Privează pe inculpat de exerciţiul ... (vezi toată discuția)