Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... În baza art. 71 al. 5 C.p. dispune si suspendarea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

În baza art. 71 al. 5 C.p. dispune si suspendarea conditionata a executarii pedepselor accesorii aplicate inculpatului

condamna pe inculpatul p.m la:
-2 ani închisoare pentru infractiunea de ucidere din culpa prev. si ped. de art.178 alin.1 si 2 C.p.
- Priveaza pe inculpat de exercitiul drepturilor prev. de art.64 lit.a Teza II, lit. b C.p. în conditiile art.71 C.p.

În baza art. 71 al. 5 C.p. dispune si suspendarea conditionata a executarii pedepselor accesorii aplicate inculpatului

Buna ziua , spuneti-mi va rog ce inseamna ultima parte , cea cu pedepsele accesorii.

va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
pop.marius a scris:

condamna pe inculpatul p.m la:
-2 ani închisoare pentru infractiunea de ucidere din culpa prev. si ped. de art.178 alin.1 si 2 C.p.
- Priveaza pe inculpat de exercitiul drepturilor prev. de art.64 lit.a Teza II, lit. b C.p. în conditiile art.71 C.p.

În baza art. 71 al. 5 C.p. dispune si suspendarea conditionata a executarii pedepselor accesorii aplicate inculpatului

Buna ziua , spuneti-mi va rog ce inseamna ultima parte , cea cu pedepsele accesorii.

va multumesc

Cred ca pedeapsa trebuia aplicata cu respectarea prevederilor art.81 lit.a si al.5 c.pen(in ultima situatie fiind vorba despre suspendarea pedepselor accesorii)
cred ca nu ati vazut bine continutul sentintei deoarece eu nu gasesc art 71 alin 5
doberv, utilizator
Cred ca este vorba despre art . 71 indice 5 Cod penal si nu de vreun aliniat 5 fiindca nu exista, intr-adevar.
ContSters47264, utilizator