Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... antecontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

antecontract

Traiesc in strainatate, dar m-am nascut in Romania. Cu surorile mele am mostenit un imobil nediviziat, si avem cote ideale separate pe care am vrut sa vandem impreuna. Cu un domn X am facut un antecontract, au platit avans, dar la data stabilita in antecontract pentru semnarea contractul autentic de cumparare-vanzare nu s-au prezentat. Au trimis cu intarziere niste Notificari, in care au vrut sa scada pretul original cu aproximativ 50 la suta.
Noi nu am fost de acord.
Intrebarea: cum se poate face rezolutiunea (rezilirea) antecontractului, si radierea din cartea funciara?
buna ziua.
se poate face o conventie de rezolutiune daca toate partile sunt de acord.
daca nu pe cale de instanta.
~ Conținut șters la cerere ~
.... si pierderea arvunei (avansului) date !!!;);)
Multumesc pentru raspuns, mai am o intrebare, executorul judecatoresc poate sa fie un avocat (avocatul meu) sau poate sa fie un notar ales de mine?
:D sunt trei meserii distincte cele mentionate de catre dvs .
avocatul va poate reprezenta in instanta , executorul judecatoresc transmite notificarea catre promitentii -cumparatori , notarul emite incheierea de certificare . :P