Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu

Am fost dat in somaj pe data de 05.06.2009, pana in prezent am tot fost amanat cu plata unui salar compensatoriu pe diferite motive. In prezent am trimis o recomandata si astept 15 zile pentru a putea da firma in judecata. Am trimis ceva de genu. Va rog sa cititi si sa ma invatati care sunt urmatori pasi ce trebuie sa ii parcurg, sper sa nu fie prea tarziu

PS .... am lucrat 7 ani la aceasta firma, iar modelul de cerere e tot de pe acest forum.
Multumesc

Nume Prenume
Str. x nr x, bl.x, sc.x, ap.x Iasi
tel: xxxxxxxxxx

Catre,

S.C. MC MOBILI S.A.
In atentia directorului general

Subsemnatul xxxxxx, angajat al S.C. MC MOBILI SA pana la data de 05.06.2009, avand in vedere dispozitiile Contractului colectiv de munca pe anii 2008-2012 precum si Contractului colectiv de munca la nivelul ramurii industriei lemnului din 11.04.2008, publicat in Monitorul Oficial nr. 10/ 21.05.2008, ART. 22, va rog sa-mi acordati indemnizatia de 1 salariul compensator, in termen de 15 zile de la inregistrarea prezentei.

Va rog sa aveti in vedere continutul ART. 22 mai sus amintit. În ce priveste, salariatii din domeniul industriei lemnului (exploatarea forestierã, prelucrarea primara a lemnului, fabricarea produselor stratificate din lemn, a altor produse din lemn si alte activitati industriale), acestia primesc o indemnizatie de cel putin un salariu de baza, daca au o vechime în munca de la 1 la 10 ani, si de cel putin douã salarii de baza, cu o vechime în munca de peste 10 ani. ",
In raport cu prevederile ART. 78 alin (1) din Contractului colectiv de munca la nivel national. La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.

DATA SEMNATURA
lungu_iulia, utilizator
Cand ati depus cererea? ... intrucat la un eventual refuz al angajatorului, in instanta este posibil sa se ridice exceptia prescriptiei dreptului la actiune (termenul fiind de 6 luni de zile calculat de la data incetarii c.i.m.)
ar fi 6 luni si vreo 3 saptamani. unde trebuie sa merg si cum trebuie sa procedez ?
lungu_iulia, utilizator
cum v-a raspuns si colegul , termenul este de 6 luni de zile de la incetarea cim...se pare ca ati depasit....
Singura posibilitate este ca ramane la latitudinea angajatorului acordarea acestui salariu ... in instanta , poate avea castig de cauza prin invocarea exceptiei respective.
Cornel Vasile, Consilier juridic