Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Expert contabil, pot infinta o intreprindere ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Expert contabil, pot infinta o intreprindere individuala?

Expertul contabil poate infinta o intreprindere individuala cod CAEN 6820, potrivit OG 44 / 2008?
De ce nu infiintati un cabinet - cei de la ceccar perimit si puteti avea si angajati pe el.
NU.

Pentru exercitarea profesiei de expert trebuie sa constituiti doar societate comerciala sau autorizatie individuala emisa de CECCAR si inregistrata la FISC.

OUG 44/2008 este doar pentru comercianti, iar expertii contabili nu pot fi comercianti.

Alberto Kurtyan
Imi pare rau sa va dezamagesc d-nule alberto dar se poate. Eu spun ce am vorbit cu cei de la ceccar si la fisc, daca verificati o sa vedeti ca se poate, se pare ca nu sunteti pus in tema cu legislatia aplicabila expertilor contabil si contabililor autorizati.
Capitolul VIII Exercitarea profesiei de expert contabil si contabil autorizat
132. Profesia de expert contabil sau de contabil autorizat poate fi exercitată individual, prin cabinete, sau printr-o societate comercială de profil înfiinţată potrivit legii.