Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartirea chiriei: pe numar de persoane sau pe numar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartirea chiriei: pe numar de persoane sau pe numar de camere?

salutare, as dori si eu putin ajutor intr-o situatie.
noi( A, B si C) suntem chiriasi intr-un apartament cu 2 camere de vreo 2 ani de zile. o camera este ocupata de A+B si cealalta de C. pana acum chiria s-a impartit la 2 (corespunator numarului camerelor), dar de acum C doreste ca fiecare din noi sa plateasca o suma egala la chirie. intial in apartament locuiam A, B, C si D, dar din motive personale D a plecat. tin sa mentioanez ca inainte de a se muta Bsi C in apartament A mai locuise cu alte 3 persoane. Una dintre ele statea singura in camera, iar celelate 3 imparteau a 2 camera. si atunci chiria se impartea tot la 2 camere ( una din persoane platea jumatate de chirie si celelalte 3 plateau cealalta jumatate).
imi puteti spune cum e corect, sau cum pot solutiona problema, pentru ca atat A, cat si B si C nu vor sa renunte la argumentele lor si sa ajunga la un compromis?
multumesc

salutare, as dori si eu putin ajutor intr-o situatie.
noi( A, B si C) suntem chiriasi intr-un apartament cu 2 camere de vreo 2 ani de zile. o camera este ocupata de A+B si cealalta de C. pana acum chiria s-a impartit la 2 (corespunator numarului camerelor), dar de acum C doreste ca fiecare din noi sa plateasca o suma egala la chirie. intial in apartament locuiam A, B, C si D, dar din motive personale D a plecat. tin sa mentioanez ca inainte de a se muta Bsi C in apartament A mai locuise cu alte 3 persoane. Una dintre ele statea singura in camera, iar celelate 3 imparteau a 2 camera. si atunci chiria se impartea tot la 2 camere ( una din persoane platea jumatate de chirie si celelalte 3 plateau cealalta jumatate).
imi puteti spune cum e corect, sau cum pot solutiona problema, pentru ca atat A, cat si B si C nu vor sa renunte la argumentele lor si sa ajunga la un compromis?
multumesc

Nu exista nici o norma legala care sa reglementeze situatii de acest gen. Nu va ramane decat solutia de a stabiliti pe cale amiabila plata chiriei.
În lipsă de prevederi legale pot sa filosofez si eu putin... So... echitabil ar fi ca cine are mai mult confort sa plateasca pentru el. Confortul respectiv se reduce doar asupra unei singure camere, ca în rest baia si bucataria se foloseste în trei şi nu in doi... Deci nu poţi să zici că 100% corect să se impartă pe camere.

Eu pledez pentru impartirea chiriei la nr de chiriasi. Iar pentru ca sa nu existe discutii ca unul sta singur in camera si plateste la fel... se poate sta oricand prin rotatie in acea camera. A 4 luni singur, B 4 luni singur, C 4 luni singur... in felul asta toti platiti la fel si toti aveti acelasi confort.
Teoria ta ar fi corecta daca unul dintre A si B nu ar fi sex feminin, dupa cum am o vaga banuiala( a doua ar fi ca e vorba de studenti). Ori in acest caz A ar trebui sa-si imparta prietena 4 luni cu C pt. a se pastra echitatea la plata chiriei:))
:)) si daca A si B sunt impreuna?

Eu cred ca ar trebui sa stim cum ati stabilit si cu proprietarul. Are o chirie fixa sau se plateste pe nr. de persoane?
:)) si daca A si B sunt impreuna?

Eu cred ca ar trebui sa stim cum ati stabilit si cu proprietarul. Are o chirie fixa sau se plateste pe nr. de persoane? Sau pe camere?