Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ultima decizie privind luarea in calcul a acordului ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ultima decizie privind luarea in calcul a acordului global in calculul pensiei

In cadrul unei emisiuni TV, Ministrul Muncii vorbea despre o hotarare a Curtii Supreme de Justitie privind generalizarea luarii in calcul a acordului global in calculul pensiei, fara o decizie judecatoreasca individuala.
Ma puteti ajuta cu indicatii privind demersurile pe care trebuie sa le fac pentru a beneficia de aceasta hotarare?
Mentionez ca la incercarea de a obtine recalcularea direct la Casa de pensii, anul trecut, mi se spusese ca aceste drepturi se pot obtine doar in urma unei hotarari judecaresti individuale.
Multumesc.
O decizie pronuntata de Sectiile Unite ale Inaltei Curti de Casatie si Justitie nu poate produce asemenea efecte. Prin Decizia nr. 30/2009, pe care o puteti citi mai jos, ICCJ a respins un recurs in interesul legii promovat de Procurorul General. Ce inteleg conducatorii acestei tari din aceste decizii, este o alta discutie. Aceasta decizie nu schimba nimic in privinta luarii in calcul la pensie a acordului global, poate doar practica unor instante.

[ link extern ]

Consilier juridic,
Gabriela Pintea