Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... referitor la intrebarea unde pot sa depun plangere ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

referitor la intrebarea unde pot sa depun plangere pentru daune morale impotriva vinovatului de accident rutier

Specific ca la intrebarea pusa de mine,nu este vorba de plangere penala ci de o actiune de pretentii conform art. 998-1000 cod civil impotriva vinovatului.In acest caz ma intereseaza daca aceasta actiune de pretentii depusa in justitie,trebuie s-o depun unde apartin eu cu domiciliul stabil ,sau unde a avut loc accidentul si in cat timp de la accident.
Va multumesc
Competenta revine, de regula instantei in circumscriptia careia se afla domiciliul paratului -art. 5 C.proc.civ. .
mai aveti la dispozitie si o competenta alternativa a instantei, dupa cum urmeaza":
1. actiunea poate fi depusa la instanta locului unde s-a savarsit faptul ilicit, adica accidentul de circulatie din vina unui tert, art.10 pct.8 c.p.c.;
2. daca va judecati si cu o firma de asigurari, sunt aplicabile disp. art.11 din cod si aveti trei variante:
a) domiciliul asiguratului;
b) bunurile asigurate;
c) locul unde s-a produs accidentul.

si cea mai buna varianta: angajati-va un avocat cu experienta in astfel de cazuri, unde el va sti ce are de facut sa castigati procesul.:)