Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... taxa dr.autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

taxa dr.autor

buna ziua,
1. cum pot asculta muzica intr o librarie fara a plati acea taxa anuala si fara a fi sanctionat???
2. daca eu ca si editura am "tiparit" CD-urile ce ar trebui sa fac sa le pot asculta fara plata taxei??
multumesc
1 ca si consumator, doar ptr ca ascultati muzica in librarie nu platiti nici o taxa anuala
2. editura plateste timbru verde ptr cd-uri si alte timbre pentru fabricarea si punerea lor in circulatie nu pentru ascultare
Simplu, sa fie muzica compusa si interpretata de d-voastra.
In rest, vedeti legislatia in aceasta materie si veti vedea ca trebuie sa platiti aceasta taxa.
Nu se cheama taxa.
Se numeste remuneratie, iar in cazul in care sunteti patronul unei librarii la care vreti sa puneti o muzica ambientala trebuie sa platiti drepturi de autor si drepturi conexe calculate in functie de suprafata librariei catre UCMR-ADA (pentru autori), la UPFR (pentru producatorii de muzica; editori), catre CREDIDAM (pentru artisti interpreti sau executanti).
Pentru editare de CD trebuie sa va inregistrati la ORDA de unde veti lua holograma.
Pentru mai multe amanunte, intrati pe site-ul UCMR-ADA, UPFR, CREDIDAM, ORDA.