avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... taxa dr.autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

taxa dr.autor

buna ziua,
1. cum pot asculta muzica intr o librarie fara a plati acea taxa anuala si fara a fi sanctionat???
2. daca eu ca si editura am "tiparit" CD-urile ce ar trebui sa fac sa le pot asculta fara plata taxei??
multumesc
Cel mai recent răspuns: Mimi Manea , Consilier juridic 12:15, 24 Martie 2010
1 ca si consumator, doar ptr ca ascultati muzica in librarie nu platiti nici o taxa anuala
2. editura plateste timbru verde ptr cd-uri si alte timbre pentru fabricarea si punerea lor in circulatie nu pentru ascultare
Simplu, sa fie muzica compusa si interpretata de d-voastra.
In rest, vedeti legislatia in aceasta materie si veti vedea ca trebuie sa platiti aceasta taxa.
Nu se cheama taxa.
Se numeste remuneratie, iar in cazul in care sunteti patronul unei librarii la care vreti sa puneti o muzica ambientala trebuie sa platiti drepturi de autor si drepturi conexe calculate in functie de suprafata librariei catre UCMR-ADA (pentru autori), la UPFR (pentru producatorii de muzica; editori), catre CREDIDAM (pentru artisti interpreti sau executanti).
Pentru editare de CD trebuie sa va inregistrati la ORDA de unde veti lua holograma.
Pentru mai multe amanunte, intrati pe site-ul UCMR-ADA, UPFR, CREDIDAM, ORDA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Muzica în cafenea andreeakristina andreeakristina buna ziua, in cazul in care deschid o cafenea in care vreau sa pun muzica sau sa ruleze programe tv, ce autorizatie am nevoie sau unde se platesc drepturile ... (vezi toată discuția)
Taxa drepturi de autor pentru muzicã ambientalã Crinisor Crinisor Buna ziua, pt difuzare muzica ambientala, am platit taxe la UCMR-ADA si CREDIDAM. Mi-a mai cerut sa platesc si la ei UPFR-ul. Pe site la ORDA mai apar si ... (vezi toată discuția)
Ucmr -ada sau upfr A. Ionut A. Ionut Pentru activitatea desfasurata la un bar-club la care din cele doua organisme de gestiune colectiva a drepturilor de autor (UCMR-ADA sau UPFR) se achita taxele ... (vezi toată discuția)