Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general majorari la majorari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

majorari la majorari

Buna dimineata!
Am si eu o mica intrebare in dimineata aceasta: daca platesc tva-ul declarat, dar raman neplatite penalitatile/majorarile de intarziere aferente acestuia (ca deh, trebuia platit mai demult), ce se intampla cu acestea? Suma respectiva (intarzierile) stagneaza? Ramane fixa pana cand o pot plati? Sau se percep "majorari de intarziere" si la aceasta?
Multumesc anticipat! :">
in primul rand se incaseaza majorarile si dupa aia creanta propriu zisa.. nu se percep majorari la majorari
La TVA exista o exceptie fata de impozitele aferente bugetului de stat si contributiile sociale:
pentru incasarea majorarilor de TVA bugetul de stat are cont IBAN separat. Astfel, dvs platiti TVA datorat in contul de TVA lunar/trim/sem/anual. Dupa aceea faceti un drum la Adm Fin si solicitati o fisa fiscala pe platitor, ptr a vedea exact care va sunt majorarile de TVA pe care trebuie sa le platiti in contul special ptr acestea. Mentionez ca aceste majorari raman constante dupa achitarea debitului.
:vishenka: Va multumesc foarte mult!
O zi frumoasa! :)