Forum Discuţii juridice Executare silită Cum pot da Statul Roman in judecata
Discuție deschisă în Executare silită

Cum pot da Statul Roman in judecata

Am o firma din 1993. Toate bune si frumoase pana in 2011 cand am plecat din tara. La acea data firma avea datorii la stat de 4000 RON si TVA de recuperat de 6000 RON. Am zis, bhai ok, se compenseaza cele doua, ura si la gara.
Activitatea pe firma mea a fost zero pana acum. Am avut un contabil care a depus toate actele in acesti ani. Intre timp banca mi-a desfiintat contul pentru ca nu m-am prezentat in persoana la verificari, ANAF m-a desfiintat din oficiu ca platitor de TVA.
Anul acesta am redeschis cont firmei, am discutat cu ANAF si mi-au explicat ca e complicat sa redevin platitor de TVA, iar azi am primit o instiintare de proprire de la banca pe o suma de vreo 11000 RON.
Habar n-am ce e cu suma asta, de unde e si ce reprezinta, nimeni nu m-a instiintat cu nimic... e venita asa, ca din cer.
Avand toate actele si declaratiile la zi, as vrea sa dau in judecata statul roman pornind de la simpla situatie ca in 2011 cand am parasit tara, eu aveam datorii la stat de 4000 RON si ei aveau sa-mi dea 6000 RON. Cu toate acestea astazi am o proprire impusa pentru 11000 RON...( ??? ) si cei 6000 RON TVA de recuperat au disparut in neant, nemaifiind platitor de TVA - fara ca cineva sa ma instiinteze de asta.
Ce sanse exista sa am castig de cauza?
Aveti posibilitate de a formula contestatie la executare.
Buna seara,
Ar trebui sa mergeti la Administratia Financiara ( cei care v-au trimis poprirea), sa va lamureasca. Probabil suma de 11.000 lei reprezinta debitul de 4000 lei si majorarile si penalitatile aferente. pentru aceasta suma Compensarea sumelor datorate la bugetul statului cu sumele de primit de la bugetul statului nu se face din oficiu, ci trebuie sa depuneti o cerere in acest sens.
Daca nu aveti sume blocate in banca, mijloace fixe sau alte bunuri, lasati firma pe linie moarta si deschideti alta noua cu un asociat pentru ca deschiderea unei firme noi singur cred ca nu e posibila cat timp aveti deja o firma. Daca mai amanati cateva luni se faceau 5 ani si se anula datoria - in 31.12.2016 - la stat prescriptia e dupa 5 ani. Bine, anumite majorari sunt mai mici de 5 ani deci raman.
GermanAlex, utilizator