avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Conf. anexa 3 din legea nr. 19/2000 varsta standard de pensionare in mai 2010 este de 58 de ani si 10 luni. Art. 50 spune ca pensia anticipata partial se poate cere cu cel mult 5 ani inainte de varsta standard de pensionare. Prin urmare in mai 2010 la varsta de 54 de ani se poate cere pensie anticipata partial, avand in vedere ca varsta standard de pensionare este de 58 ani si 10 luni? stagiul complet de cotizare este depasit.

Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 11:40, 16 Martie 2010
este corect dar se foloseste Anexa 9:
o femeie nascuta in iulie 1951 are dreptul:
-pensie limita varsta = mai 2010
pensie anticipata partiala = 2010.mai - 5 ani = 2005 mai

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La 58 de ani se poate iesi la pensie anticipat sforza sforza Tatal meu are 58 de ani si nu stie daca poate sa iasa la pensie anticipat si daca da ce acte ai trebuiesc. Are 37 de ani lucrati. (vezi toată discuția)
Iesire la pensie Dana_Burcea78 Dana_Burcea78 buna ziua,am o colega cu varsta de 58 ani si 8 luni,si vechime in munca de 33ani si 10 luni,in prezent beneficiaza de indemnizatie de somaj pana in luna ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partial velciu velciu Am mai pus intrebarea asta in interiorul altul subiect. N-am primit raspuns asa ca mai incerc in ca o data. Daca ma poate ajuta cineva as fi ... (vezi toată discuția)