Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Conf. anexa 3 din legea nr. 19/2000 varsta standard de pensionare in mai 2010 este de 58 de ani si 10 luni. Art. 50 spune ca pensia anticipata partial se poate cere cu cel mult 5 ani inainte de varsta standard de pensionare. Prin urmare in mai 2010 la varsta de 54 de ani se poate cere pensie anticipata partial, avand in vedere ca varsta standard de pensionare este de 58 ani si 10 luni? stagiul complet de cotizare este depasit.

este corect dar se foloseste Anexa 9:
o femeie nascuta in iulie 1951 are dreptul:
-pensie limita varsta = mai 2010
pensie anticipata partiala = 2010.mai - 5 ani = 2005 mai