Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit bon fiscal amanet
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

bon fiscal amanet

amanet-ul elibereaza bon fiscal la vanzarea de aur,acum in cazul in care casa de marcat e conectata la soft cand se achita un contract avand in vedere ca suma totala e formata din valoarea creditului(suma neimpozabila) si comisionul(suma impozabila),cum se procedeaza?
Casa de marcat "marcheaza" DOAR incasarile. De incasat la amanet incasati :
- daca bunul lasat amanet se vinde - atat valoarea creditului cat si a comisionului.
- daca bunul este rascumparat - numai valoarea comisionului.
Bonul emis de casa de marcat are doar valoarea unei chitante. Iar chitanta este emisa pentru suma efectiv incasata.
In contabilitate , ceea ce numiti dv. suma neimpozabila se cheama :
- daca bunul este rascumparat de proprietar - suma restituita creditorului
- daca bunul este vandut - cheltuiala.
Comisionul reprezinta venitul dv.