avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit bon fiscal amanet
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

bon fiscal amanet

amanet-ul elibereaza bon fiscal la vanzarea de aur,acum in cazul in care casa de marcat e conectata la soft cand se achita un contract avand in vedere ca suma totala e formata din valoarea creditului(suma neimpozabila) si comisionul(suma impozabila),cum se procedeaza?
Cel mai recent răspuns: Florin Marius Savu , Consultant fiscal 16:51, 16 Martie 2010
Casa de marcat "marcheaza" DOAR incasarile. De incasat la amanet incasati :
- daca bunul lasat amanet se vinde - atat valoarea creditului cat si a comisionului.
- daca bunul este rascumparat - numai valoarea comisionului.
Bonul emis de casa de marcat are doar valoarea unei chitante. Iar chitanta este emisa pentru suma efectiv incasata.
In contabilitate , ceea ce numiti dv. suma neimpozabila se cheama :
- daca bunul este rascumparat de proprietar - suma restituita creditorului
- daca bunul este vandut - cheltuiala.
Comisionul reprezinta venitul dv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura paypoint adlala adlala Am in fiecare zi incasari din incarcare electonica,in casa de marcat,nu s-a selectionat un deparament singur cu aceasta \"incarcare electronica\"si imi apare ... (vezi toată discuția)
Rugaminte gabrielabaran gabrielabaran rog si eu pe cineva avizat sa ma lumineze intr-o problema,din fericire nu sunt contabil:P,sunt inginer:D,dar m-au pus sa le fac contabilitatea primara,acum ... (vezi toată discuția)
Bon sau chitanta anny anny Pt distribuire de internet este obligatoriu bonul fiscal sau se pot da si facturi cu chitanta?precizez ca avem casa de marcat dar imi convine sa dam facturi pt ... (vezi toată discuția)