Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj asistent personal persoana handicap grav
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj asistent personal persoana handicap grav

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Sunt angajata ca si asistent personal pt persoana cu handicap grav de 20 de ani, iar saptamana trecuta am primit o vizita din partea primarului, care imi spunea ca, din cauza lipsei fondurilor necesare va trebui sa ma trimita in somaj.
A invocat reducerea de personal din cadrul primariei.
Ce ar trebui sa fac? este corect?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat..

Va multumesc anticipat
Solicitati, in schimb, plata indemnizatiei prevazute de legea 448/2006, acordata persoanei cu handicap grav, care nu-si poate angaja insotitor (cuantumul este net-ul din 705 RON, cam 540 RON (aceasta indemnizatie, primarul este obligat sa o acorde) - titularul indemnizatiei va fi persoana cu handicap grav, care nu va ramane astfel fara nici un fel de venit.
Daca primarul face restructurari in baza art. 65 din Codul Muncii, nu prea aveti ce face...parerea mea:(