Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... aplicare lege salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

aplicare lege salarizare

pana in 22.02.2010 am activat intr-o unitate militara, ca si cadru militar. Am trecut in rezerva conform art 85, lit e din legea 80/1995, ordinul fiind emis incepand cu data de 31.01.2010. Acest ordin a ajuns la unitate in data de 15.02.2010 . Eu am fost in concediu medical pana in data de 19.02.2010. As vrea sa stiu daca pe cele 22 de zile din luna februarie trebuie sa beneficiez de platile salariale cuvenite conform legii 330/2009 sau se considera, cum zice contabilul sef ulrima zi de activitate data de 31.01.2010?
in sistemul public concedierea se produce la data la care ati fost instiintat personal despre aceasta, la dvs in 22 02 2010
in sistemul militar exista lege speciala (bine ar fi ca Boc sa reuseasca pana la urma sa le abroge) care spune cam tot asta. Parerea mea este sa faceti raport la comandant, sa expuneti motivele si tot ce trebuie, iar domnia sa, sa dispuna verificari. Treaba cu medicalul are sustenabilitate dar dupa cum bine stiti in sistem este vorba de scutire. uf, legile astea speciale.