avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... aplicare lege salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

aplicare lege salarizare

pana in 22.02.2010 am activat intr-o unitate militara, ca si cadru militar. Am trecut in rezerva conform art 85, lit e din legea 80/1995, ordinul fiind emis incepand cu data de 31.01.2010. Acest ordin a ajuns la unitate in data de 15.02.2010 . Eu am fost in concediu medical pana in data de 19.02.2010. As vrea sa stiu daca pe cele 22 de zile din luna februarie trebuie sa beneficiez de platile salariale cuvenite conform legii 330/2009 sau se considera, cum zice contabilul sef ulrima zi de activitate data de 31.01.2010?
Cel mai recent răspuns: bsterea , utilizator 03:03, 27 Martie 2010
in sistemul public concedierea se produce la data la care ati fost instiintat personal despre aceasta, la dvs in 22 02 2010
in sistemul militar exista lege speciala (bine ar fi ca Boc sa reuseasca pana la urma sa le abroge) care spune cam tot asta. Parerea mea este sa faceti raport la comandant, sa expuneti motivele si tot ce trebuie, iar domnia sa, sa dispuna verificari. Treaba cu medicalul are sustenabilitate dar dupa cum bine stiti in sistem este vorba de scutire. uf, legile astea speciale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot fi trecut in rezerva fara acordul meu ? Ionuk5 Ionuk5 Sunt angajat al Jandarmeriei si am fost declarat APT LIMITAT IN TIMP DE PACE SI RAZBOI cu deficienta USOARA 30% conform HG nr 56/2012, totodata am fost scutit ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata nichedanutz76 nichedanutz76 Sunt cadru militar activ, am vârsta de 44 ani împliniţi.În cei 22 ani de când sunt cadru am lucrat în grupa I de muncă. După un calculul meu zic că ... (vezi toată discuția)
Va rog ajutati-ma! mariuspetcu82 mariuspetcu82 Buna seara! Sunt cadru militar si acum 5 luni am intrat in comisia de judecata si am primit ca sanctiune , amanarea in grad de la 1-2 ani. Si acum urmeaza sa ... (vezi toată discuția)