Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale neincasate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale neincasate

Buna ziua!
Am lucrat la o societate, iar in urma cu cateva zile mi-a depus cererea de demisie intrucat nu am mai primit salariul in intregime (din motive de criza) inca din luna oct 2009.
Credeti ca pot sa-mi mai recuperez drepturile salariale neincasate?#-o
Multumesc anticipat!
da! drepturile salariale restante se pot cere in instanta in termen de 3 ani de la nasterea dreptului de actiune.
DA! Va recomand sa sesizati ITM mai intai si concomitent sa actionati firma in judecata. Fiind litigiu de munca nu se platesc taxe
Sigur ca puteti solicita, dar mai intai trebuie sa apelati la mediere, pentru ca mai apoi sa chemati in judecata fostul angajator, fiind un litigiu de munca
Inainte de a ajunge la instanta, este recomandat ca, in situatia in care societatea nu va plateste drepturile salariale restante, sa depuneti o sesizare la ITM.