Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... parola sparta - site de socializare
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

parola sparta - site de socializare

buna ziua, mi-a fost sparta parola pe un site de socializare. pot depune plangere la politie in acest caz? mentionez ca stiu cine este faptasul.
Da cred ca se poate depune plangere acees ilegal la un sistem informatic .... sau puteti contacta administratorului site-ului de socializare si discuta situatia
ZburleaFlorin, utilizator
In masura in care pe site-ul respectiv exista si serviciu de posta electronica sau mesaje individuale se poate forta cu o plangere pentru violarea corespondentei.

Din punct de vedere juridic nu are nicio relevanta ce stiti, ci ce puteti demonstra. Pana la urma nu va opreste nimeni sa faceti o plangere la Politie, este dreptul Dumneavoastra, dar sa nu aveti asteptari prea mari,
Bogdan Tulai, utilizator
Stimate Bogdan Tulai,
Este un acces neautorizat la un sistem informatic.
Din punctul meu de vedere ar trebui sa mai cititi.
Da, aici aveti dreptate. Se pare ca nu am citit cu atentie situatia.