Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

suntem 3 surori,una dintre noi nu vrea sa vanda imobilele pe care le-am mostenit,cum se poate proceda in acest caz ca fiecare sa-si ia partea din mostenire.
imparteala (partajul) fie de comun acord, fie judiciara este calea prin care puteti sa puneti capat starii de indiviziune de pe urma mostenirii. dupa aceasta imparteala o sa puteti dispune cum doriti de partea care vi se cuvine.
Sa cereti iesirea din indiviziune, pe care orice comostenitor (coproprietar) o poate cere daca succesiunea a fost dezbatuta.
Puteti sa vindeti cota parte din mostenire, asa cum rezulta din certificatul de mostenitor. Veti vinde cota parte si nu un bun individualizat, atata vreme cat nu s-a facut iesirea din indiviziune.
In schimb noul proprietar va avea belele cu sora dvs cu iesirea din indiviziune.
Sora care nu doreste sa vanda poate sa va cumpere partile dvs., si asa va primiti contravaloarea cotelor fiecareia.