Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,se poate vinde un ap daca mostenitorii au ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,se poate vinde un ap daca mostenitorii au cote diferite ...

Buna ziua,se poate vinde un ap daca mostenitorii au cote diferite si cei ce detin cea mai mica cota nu sunt de acord si cum se poate face vanzarea ?
NU se poate vinde un ap fara ca ca toti coproprietarii sa consimta la vanzare, va puteti vinde doar cotele voastre.
Ca sa ajungeti sa vindeti casa, va adresati instantei sa cereti iesirea din indiviziune.
Buna ziua,in urma dezbaterii mostenirii la notar am primit cote diferite din mostenire . Cum pot vinde partea mea din ap aceasta fiind de 43,75 la suta daca ceilalti nu vor sa vinda ,nici sa cumpere partea mea .
Bancila Marian, utilizator
Mergeti la un avocat sa va explice, prin iesirea din indiviziune bunul se atribuie unui coproprietar cu obligatia de a i despagubi pe ceilalti,se pune capat situatiei in care va aflati.Ca sa vindeti doar cota dvs s ar obtine mult mai.putin decat in realitate.,cel care ar cumpara urmand sa suporte el cheltuielile si atunci evident ca ar trebui sa aiba un castig.