Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme succesiune

Buna ziua. Locuiesc in Canada si tatal meu a decedat anul trecut. Dupa inmormantare am facut succesiunea la notar impreuna cu fratele si mama.
Nici fratele si nici eu nu am renuntata la dreptul de mostenitor si acum sunt parte mostenitoare pe 3 conturi bancare care fac parte din succesiune.
Cum pot sa ii permit mamei mele sa aiba acces la aceste conturi fara ca eu sa ma deplasez in Romania. Cu o imputernicire pe numerele de conturi exacte?

Merci!
Exact ! O imputernicire speciala, ca are dreptul sa depuna/ridice numerar, sa ridice extrase de cont, sa inchida conturile etc.
Intrebati si banca. Fiecare banca are o anumita formulare.
Buna ziua !
Pe baza unei procuri speciale incheiate in fata notarului.
Cu sima !
Da, o procura speciala care sa cuprinda exact numerele de cont respective si celelalte mentiuni. O puteti face la consulatu roman. Succes.
Procura la notariatul canadian ar presupune cheltuieli suplimentare de traducere si legalizari.
Va multumesc pt raspunsuri.

O sa incerc la Consulatul Roman sa vad daca pot face procura acolo.