Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Atacarea in instanta a Taxei de prima inmatriculare ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Atacarea in instanta a Taxei de prima inmatriculare (taxa de poluare)

Buna ziua,

Astazi citeam un articol pe monitorul de suceava cum ca , un domn a reusit sa`si inmatriculeze un automobil adus din Germania fara a plati taxa de poluare.:O

[ link extern ]

Doresc sa stiu daca intradevar este posibil acest lucru , ca la fel am un automobil adus din germania dar nu dispun acum de fonduri pt. inmatricularea automobilului...X-(

Multumesc anticipat pentru raspuns!
N. Robert, utilizator
caut un avocat cu experienta in recuperarea taxei auto, care poate pleda in prahova!!orice recomandare e binevenita!multumesc!
Buna ziua,
Am vazut mai multe teme dezbatute pe aceasta problema a taxei de poluare,in cazul inmatricularii unei masini.Problema mea este una nu tocmai comuna,si anume: am primit o masina,ca si cadou de ziua mea anu' trecut prin martie.Am avut asigurare cat timp a fost valabila cea din Franta,insa mi-a expirat.In timp,mi-am scos cele 3 siruri de numere provirozii (rosii),in vederea inmatricularii masinei.Am aflat mai apoi ca din Euro 4,din cat imi scrie in actele straine ca ii masina,cei de la R.A.R mi-o trec in Euro 2,in acest caz taxa fiindu-mi undeva pe la 73, milioane lei vechi!
Ce pot face in acest sens,precizand ca nu dispun de banii astia momentan,si mi se pare de-a dreptul imposibila situatia,tinand cont de faptul ca intregul pret al masinii s-a ridicat undeva la 2100-2400 euro?
Mai pot circula cu masina,daca aceasta nu e radiata de dincolo ( a se intelege Franta),atata timp cat as avea o asigurare valabila?Dar atunci ce fac cu stampilele din cartea de inmatriculare straina?Se mai pot face atacari in instanta,in contencios administrativ?Ma poate indruma cineva in acest sens?Va multumesc anticipat!
Georgiana!