Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Profesor Universitar=Functionar Public?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Profesor Universitar=Functionar Public?

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la aceasta intrebare...va multumesc!
consider ca nu se poate pune egalitate intre cele doua si motivez acest lucru bazata pe diferenta esentiala dintre modul cum se obtin cele doua pozitii ("functii")
Este o foarte mare diferenta si niciodata nu as pune egalitate intre ele...;)
In ce categorie as putea sa incadrez profesorul universitar? Bugetar? Trbuie sa argumentez, pentru scoala, daca functia d-lui profesor este functie publica!!!
Va multumesc!
Avand in vedere faptul ca cele doua categorii profesionale (profesorii si functionarii publici) au statute si anexe de salarizare in legea 330 separate (respectiv, Anexa II si Anexa III), chiar nu cred ca se pune vreo problema in diferentierea lor. Cu atat mai mult cu cat la finalul legii 188/1999 sunt prevazute functiile publice generale si specifice.
Pentru mai multa claritate, cititi si art. 2 din legea 188/1999 care spune ce atributii trebuie sa indeplineasca o persoana ca sa se considere ca ocupa o functie publica.