Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Acte necesare Somatie de plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Acte necesare Somatie de plata

Buna ziua,
Ca persoana juridica (societate, SRL) am "strans o colectie de debitori" care, datorita numarului lor mare, si in continua crestere, imi pericliteaza existenta ca firma. Nu ma pricep la probleme de genul asta, dar am aflat ca un prim pas in recuperarea acestor debite ar fi "cererea de emitere a unei somatii de plata" pe care ar trebui sa o depun la Tribunalul din orasul debitoarei. Deoarece debitorii sunt din diferite judete ale tarii voi trimite aceasta cerere in plic, prin posta. Intrebare:
Ce alte acte (timbre?) va trebui sa anexez la aceasta cerere?
Unde pot gasi un model de astfel de cerere?
Va multumesc anticipat.
Instanta competenta sa solutioneze cererea de emitere a somatie de plata este Judecatoria si nu Tribunalul.

Taxa de timbru este de 39 lei si se plateste la domiciliul fiscal al creditorului (unde avesti dvs sediul social).

La cererea de emitere a somatiei de plata se vor anexa toate inscrisurile de care intelegeti sa va folositi si se vor depune in 2 exemplare (1 pt instanta si 1 pt debitor).

Incercati sa cautati in sectiunea "Documente utile" -sigur veti gasi model de cerere de emitere a somatiei de plata.

Bafta!
Inafara de taxa de timbru, e nevoie si de timbru judiciar de 1 leu?
Daca nu trimit chitanta de plata a taxei de timbru, debitoarea va fi citata de judecatorie? Merg pe ideea ca debitoarea se "sperie", cand primeste citatia, si face plata. In caz contrar, voi trimite taxa de timbru la a doua infatisare. Se poate?
Multumesc.
O sa va citeze cu mentiunea de achitare a taxei de timbru. :D De obicei debitorii nu lesina cand primesc citatie.
Mda, o sa incerc totusi fara taxa de tibru.
Nu mi-a raspuns nimeni daca e nevoie de timbru judiciar sau nu... de 1 leu.