Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plecare in strainatate cu copilul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plecare in strainatate cu copilul

am o prietena care vrea sa plece la sotul ei in strainatate.intrebarea ei este ce acte are nevoie ca sa poata lua fetita cu ea sa plece la sotul ei????stie ca poate trece copilu pe pasaportul ei dar mai e nevoiesi de altceva???multumiri anticipate
Obligatoriu trebuie ca minorul sa aiba pasaport individual si doamna sa prezinte la frontiera o declaratie prin care tatal copilului isi exprima acordul cu privire la aceasta calatorie. Informatii detaliate sa citeasca pe site-ul www.PolitiadeFrontiera.ro la rubrica conditii de calatorie minori.
Procura autentica din partea tatalui minorei.