Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general fisa sintetica pe platitor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

fisa sintetica pe platitor

Buna seara ,

va rog sa ma ajutati sa imi dau seama de cum trebuie interpretatat o fisa sintetica pe platitor.Am stiut sa bifez declaratiile si sumele incasate si astea sunt toate .Acum pentru fiecare taxa am :
DEBIT:
-obligatie de plata -x lei
-obligatie de plata neachitata- y lei
DOBANDA :
-obligatie de plata -a lei
-obligatie de plata neachitata- b lei ( din care c lei neconfirmat ).

Ce sa inteleg din asta ?
multumesc pentru lamuriri .

In fisa mea aparea la ultimul chenar asa :
-obligatie de plata 253.000ron
-oblig de plata neachit 5900ron
-dob calc si neistituita 150 ron
-incasari -250.000ron
-diferenta 4000 ron

apoi : debit : 246000 2400
dob: 7100 3400( din care 300 neconf ).

cum ma sfatuiti? problema mea este ca nu am inregistrarile din contab din anul 2009- fosta contab inca lucreaza la ele :)).
helenita, utilizator