avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general fisa sintetica pe platitor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

fisa sintetica pe platitor

Buna seara ,

va rog sa ma ajutati sa imi dau seama de cum trebuie interpretatat o fisa sintetica pe platitor.Am stiut sa bifez declaratiile si sumele incasate si astea sunt toate .Acum pentru fiecare taxa am :
DEBIT:
-obligatie de plata -x lei
-obligatie de plata neachitata- y lei
DOBANDA :
-obligatie de plata -a lei
-obligatie de plata neachitata- b lei ( din care c lei neconfirmat ).

Ce sa inteleg din asta ?
Cel mai recent răspuns: helenita , utilizator 00:37, 23 Martie 2010
multumesc pentru lamuriri .

In fisa mea aparea la ultimul chenar asa :
-obligatie de plata 253.000ron
-oblig de plata neachit 5900ron
-dob calc si neistituita 150 ron
-incasari -250.000ron
-diferenta 4000 ron

apoi : debit : 246000 2400
dob: 7100 3400( din care 300 neconf ).

cum ma sfatuiti? problema mea este ca nu am inregistrarile din contab din anul 2009- fosta contab inca lucreaza la ele :)).
Ultima modificare: Marți, 23 Martie 2010
helenita, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fisa sintetica finala-cat am de plata ce sume ? marryradu marryradu Am la fisa sintetica globala urmatoarele sume: total debit+dobanda+penalitati=13533 obligatia de plata neachitata=2601=2292+106+203 (vezi toată discuția)
Reglare fisa sintetica Calinescu Gabriela Calinescu Gabriela Am rugamintea sa ma lamuriti care sunt termeni ce trebuiesc urmariti in fisa sintetica pt a afla ce mai ai de platit.Eu am platit la timp taxele (pana in 25 ... (vezi toată discuția)
Fisa sintetica Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana In fisa sintetica la coloana documente apar mai multe decizii accesorii iar, la coloana obligatii de plata apar anumite sume la aceste decizii accesorii iar, ... (vezi toată discuția)