Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... unde se judeca o fapta?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

unde se judeca o fapta?

am o eu o intrebare. pentru o fapta petrecuta in judetul iasi , se poate deschide un proces in judetul arad?
depinde...
depinde de caz...se poate deschide daca asa vreti.... ,daca face obiectul unui pr.penal si s-a petrecut la iasi ,la iasi se jud.
Codul de procedura penala Art 30 Competenta pentru infractiunile savarsite in tara -Competenta dupa teritoriu este determinata de
a) locul unde a fost savarsita infractiunea
b) locul unde a fost prins faptuitorul
c) locul unde locuieste faptuitorul
d) locul unde locuieste persoana vatamata
Judecarea cauzei revine aceleia dintre instantele competente potrivit alin 1 ,in a carei raza teritoriala s-a efectuat urmarirea penala
pai e vorba despre cineva care in urma unor probleme familiale s-a sinucis in Iasi, iar o ruda de-a sa din Arad vrea sa deschida proces acolo, sa traga pe cineva la raspundere.