Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... locatia judecatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

locatia judecatii

am o eu o intrebare. pentru o fapta petrecuta in judetul iasi , se poate deschide un proces in judetul arad? e vorba despre cineva care in urma unor probleme familiale s-a sinucis in Iasi, iar o ruda de-a sa din Arad vrea sa deschida proces acolo, sa traga pe cineva la raspundere.
depinde de domiciliul celui pe care vrea sa-l traga la raspundere si de "domiciliul" faptei.
pai fapta,adica sinuciderea e in iasi. cel tras la raspundere e tot din iasi. ruda din arad vrea sa deschida proces la arad. Acea ruda din arad vrea sa deschida proces acolo ca o razbunare, doar pt a-l purta pe drumuri pe cel tras la raspundere. se poate judeca acolo? sau tot la iasi se va judeca?
Cod procedura penala Art 30 Competenta dupa teritoriu este determinata de
a-locul unde a fost savarsita infractiunea
b-locul unde a fost prins faptuitorul
c-locul unde locuieste faptuitorul
d-locul unde locuieste persona vatamata
Judecarea cauzei revine aceleia dintre instantele competente potrivit alin 1 , in carei raza teritoriala s-a efectuat urmarirea penala