avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare RCA

Buna ziua numele meu este iulian si am o problema cu plata unei polite rca in urma unui accident, din cauza ca servisul nu se intelege cu firma de asigurari nu imi pot lua masina din servis. Ce se poate intampla daca ma duc si imi iau masina din parcare de la servis folosind chei doi de la masina? ei ingradindumi accesul la un bun proprietate personala.
Va multumesc.
Corect ar fi sa discutati cu cei din service si sa va luati masina numai cu acordul lor.
In cazul in care societatea de asigurare nu vrea sa achite despagubirea, ar fi bine sa o achitati dvs si sa va platiti datoria catre service dupa care sa va indreptati impotriva asiguratorului pentru recuperarea prejudiciului.
Atat timp cat dvs ati lasat masina de bunavoie in service nu se pune problema de ingradire a proprietatii.
Banuiesc ca ati lasat-o sa v-o repare. Acum trebuie sa platiti. Masina este a dvs nu a societatii de asigurare. De bunavoie atu dus-o acolo, nu v-a obligat nimeni. Tot de bunavoie ati convenit ca reparatia la ea sa se faca cu accept de plata din partea societatii, si reparatia sa fie achitata direct de catre asigurator.
Deci cel mai bine e sa faceti asa cum v-am specificat mai sus.
Nu sunteti suficient de explicit. Sa inteleg ca ati deschis un dosar de dauna la o societate de asigurari pe RCA, ca vi s-a facut o constatare si vi s-a inmanat un act de constatare si ati fost indreptat catre un service agreat de asigurator. Acesta a intocmit un deviz de reparatie pe care l-a trimis la asigurator pt. accept de plata.Daca asiguratorul si-a dat acordul pt. suma din deviz nu exista temei legal pt.a vi se sechestra masina si nici asiguratorul nu se mai poate sustrage de la plata despagubirii dosarului.
Service-ul va retine autoturismul intrucat are un drept de creanta pe care societatea dvs. de asigurare nu il recunoaste (cu alte cuvinte trebuie sa primeasca o suma de bani ori de la societatea de asigurari ori de la dvs.). Ceea ce puteti dvs. face, este sa platiti reparatiile sau diferenta neacoperita de societatea de asigurari si ulterior sa recuperati suma achitata de la asigurator. In acest fel va veti putea folosi autoturismul.
Puteti ridica autoturismul de la service dupa ce achitati contravaloarea reparatiei, suma ce o veti recupera de la societatea de asigurari.
Luarea autoturismului din parcarea service-ului folosind a doua pereche de chei este furt si se trateaza ca atare.
INASEL ALIN a scris:

Service-ul va retine autoturismul intrucat are un drept de creanta pe care societatea dvs. de asigurare nu il recunoaste (cu alte cuvinte trebuie sa primeasca o suma de bani ori de la societatea de asigurari ori de la dvs.). Ceea ce puteti dvs. face, este sa platiti reparatiile sau diferenta neacoperita de societatea de asigurari si ulterior sa recuperati suma achitata de la asigurator. In acest fel va veti putea folosi autoturismul.

???
daca service-ul a facut reparatia fara acceptul de plata al asigurarii sau al asiguratului (in scris bineinteles), serviceul nu are nici un drept de creanta.Trebuie sa-i predea masina omului in starea initiala la simpla cerere a acestuia.
Daca service-ul a efectuat reparatia autoturismului avand acceptul de plata de la firma de asigurare, proprietarul autoturismului este liber sa-si ridice masina si este scos total din schema iar eventualele pretentii formulate de service se pot indrepta numai impotriva societatii de asigurare.
Daca ii anunti oficial ca te duci sa-ti ridici masina nu se mai pune problema de furt ci eventual de altele...

Alte discuții în legătură

Conflict intre asigurator si service in privinta devizului Ioan_Stanean Ioan_Stanean In data de 14 august 2012 circuland regulamentar pe un drum national (Cluj-Napoca) am fost lovit de un taximetrist. Taximetristul respectiv avea RCA. In urma ... (vezi toată discuția)
Refuz de plata indemnizatie rca bestemailbox bestemailbox Pe scurt : In urma unui accident auto, m-am prezentat la societatea de asigurari in vederea intocmirii dosarului de dauna. Dosarul s-a deschis, au fost facute ... (vezi toată discuția)
Service-ul auto are dreptul sa nu-mi returneze masina pana ce asigurarile nu achita reparatia ? obi-wan obi-wan Buna seara, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : Un prieten a avut un accident cu autoturismul proprietate. Masina este asigurata la o ... (vezi toată discuția)