Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salarizare funcþionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salarizare funcþionari publici

Buna ziua,

Poate sa îmi spună cineva dacă încadrarea mea este corectă ?
Pot şti dacă funcţiei de referent, grad profesional asistent, treapta 2 de salarizare, gradaţia 2, având 10 ani vechime corespunde salariul minim pe economie (705 lei) ?

anexez dispoziţia prin care mi-a fost calculat salariul:

DISPOZIŢIA NR. ……./ 2010

privind reîncadrarea domnului Cozma Vasile în funcţia de referent, grad profesional asistent, treapta 2 de salarizare, gradaţia 2

având în vedere referatul nr. prin care este prevăzut temeiul legal de salarizare a personalului bugetar din aparatul de specialitate al Primarului comunei ………………., Dispoziţia nr. privind drepturile salariale avute la 31 decembrie 2009;
în conformitate cu prevederile Anexei III/3 IC B, Salarii de bază pentru funcţii publice locale, stabilite şi avizate potrivit legii în cadrul aparatului de specialitate al primarilor municipiilor, oraşelor şi comunelor şi al instituţiilor înfiinţate în subordinea, coordonarea sau sub autoritatea consiliilor locale, prevederile art. 5 alin. (1), (3), (4) şi (5) art. 6 alin. (1) şi (3) din Ordonanţa de urgenţă nr. 1/2010 privind unele măsuri de reîncadrare în funcţii a unor categorii de personal din sectorul bugetar şi stabilirea salariilor acestora, precum şi alte măsuri în domeniul bugetar;
în temeiul dispoziţiilor art. 63 alin. (4) lit. a şi art. 68 alin. (1) din Legea nr. 215/2001 privind administraţia publică locală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

D I S P U N:

Art. 1. Începând cu data de 01.01. 2010, domnul Cozma Vasile, având funcţia de referent grad profesional asistent, treapta 2 de salarizare, se reîncadrează pe funcţia de referent, grad profesional asistent, treapta 2 de salarizare, gradaţia 2, corespunzătoare tranşei de vechime în muncă, în cadrul compartimentului contabilitate, stabilindu-i-se următoarele drepturi salariale:

Drepturi salariale la data de 31. 12. 2009
Salariu de bază la 31. 12. 2009 636
Total salariu de bază 636
Spor vechime 10% 64
Total salariu 700

Drepturi salariale începând cu 01. 01. 2010
Salariu de bază la 31. 12. 2009 636
Spor vechime 10% 64
Suma compensatorie cu caracter tranzitoriu – 5
Noul salariu de bază 705
Total salariu 705 #-o

Art. 2. Contestaţia actului administrativ de reîncadrare şi stabilire a drepturilor salariale poate fi depusă în termen de 5 zile de la data luării la cunoştinţă, la sediul ordonatorului de credite.
Art. 3. Cu ducerea la îndeplinirea prevederilor prezentei dispoziţii se va ocupa compartimentul contabilitate şi secretarul comunei.
Dată astăzi …………………… 2010

Avizat,
PRIMAR, Secretarul comunei ………..

Se poate ca omul de serviciu si alte persoane necalificate din primărie sa aibă salarii mai mari decât un functionar public (calificat, cu 10 ani vechime) ?

Va multumesc !

e corecta
art. 30 din L 330/2009
art. 7 din OUG 1/2010
Este corect, intrucat salariul dvs. brut, incluzand si sporurile, anterior lui 01.01.2010 era sub 705 RON!