Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... SUSPENDARE ACTIVITATE ASOCIATIE
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

SUSPENDARE ACTIVITATE ASOCIATIE

O asociatie isi poate suspenda activitatea (pe o perioada de timp determinata), in acelasi fel in care se suspenda firmele? Daca da, in baza carei legi?
MULTUMESC!
Prin asimilare, se poate suspenda activitatea si unui ONG.
Multumesc foarte mult, suntem in curs de suspendare, adica adunarea generala a asociatiei s-a intalnit si a fost de acord cu acest pas.
Insa nu stiu exact cum sa mentionez asta in hotararea de adunare generala, daca nici statutul, si nici OG 26/2000 nu mentioneaza nimic despre suspendare. La ce articol/lege fac referire?
Multumesc din nou.
Ati reusit suspendarea asociatiei Dvs?

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu detalii privind pasii ce trebuie urmati.

Va multumesc